Jerzy Andrzej Janiszewski

Dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy
17.09.1944 16.11.2019 Przemyśl

Biografia

Jerzy Janiszewski ukończył studia na wydziale geografii i kartografii UMCS, z pasji został dziennikarzem muzycznym. W czasie studiów (1963) zaangażował się w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. W 1967 roku podczas wygranego konkursu wyjechał w studencką delegację do Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie zapoznał się z angielską bohemą muzyczną (m.in. z zespołem Procol Harum) i z pracą w londyńskim studiu Abbey Road. W studiu Abbey Road po raz pierwszy poznał Jimi Hendrixa i zespół The Beatles.

Miałem legitymację studencką radiowca, więc chodziłem po znanych wytwórniach płytowych. Wpisałem się też na listę dystrybucyjną dla DJ-ów i prezenterów, którzy dostawali płyty do grania w radio. Pamiętam jak w styczniu przyszła do mnie debiutancka płyta Pictures of Matchstick Men Status Quo, z dołączonym listem, że nie można było grać jej przez pierwsze dwa miesiące ze względu na ustalenia kontraktowe. Ale my odważyliśmy się zagrać ten album w Radiu Lublin i przegoniliśmy tym samym Radio Luxembourg.

W 1967 został pracownikiem Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie. Przed ogłoszeniem stanu wojennego prowadził audycje radiowe w programie II Polskiego Radia. W marcu 1968 współorganizował wspólnie ze Stanisławem Kierońskim i Zbigniewem Fonczakiem pod Chatką Żakaw w Lublinie wiec poparcia dla strajkujących studentów w Warszawie. Wiec przeistoczył się w marsz protestacyjny i przez kolejne dni zorganizowano kolejne manifestacje na Placu Litewskim oraz na terenach KUL-u. Jerzy Janiszewski został przez Milicję Obywatelską aresztowany za udział w manifestacjach i również za to, że był jedną z trzech osób, które posiadały klucze do radiowęzła (w eterze nadawano audycję Radia Wolna Europa). Po kilku tygodniach zwolniono Janiszewskiego z aresztu.

W latach 80. współpracował z Radiową Trójką, prowadząc nocne audycje wspólnie m.in. z Piotrem Kaczkowskim i Piotrem Metzem. W Radiu Lublin prowadził popularne lokalne audycje Poranek z radiem, także Wehikuł Czasu oraz Beatlemania. W latach 90., współpracując z lubelską redaktorką Anną Kaczkowską, prowadził nocne rozmowy ze słuchaczami, a także audycję Barachołka, lansując i promując w sposób humorystyczny muzykę disco polo. W maju 2012 odszedł z Radia Lublin.

Redaktor serii artykułów Budka Suflera Story…, które ukazały się na łamach lubelskiej gazety Kurier Lubelski, poświęconych historii i muzyce Budki Suflera, a także zespołom i artystom im towarzyszącym. Seria liczyła 34 odcinki i ukazywała się w latach 1984–1986. Do dziś jest kompletną i prawdziwą historię zespołu, sięgającą jeszcze okresu końca lat 60.

18 września 2014 brał udział w roli gościa specjalnego i twórcy sukcesu Budki Suflera, w ich ostatnim koncercie pt. Memu miastu na do widzenia w Lublinie na Placu Zamkowym. Redaktor otrzymał oficjalne podziękowania za całokształt działalności radiowej i za ponad 40-letnią współpracę z Radiem Lublin i z Budką Suflera.

W 2003 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W latach 1983–2019 był honorowym członkiem Fan Club-u The Beatles w Lublinie - Reaktywacja (PL).

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Długotrwała obecność w Radiu Lublin (1969–2012) oraz kierowanie lubelskim studiem System/Hendrix.
Odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi (2003).
Redakcja serii Budka Suflera Story… w Kurierze Lubelskim (1984–1986, 34 odcinki).
Uczestnictwo w Woodstock oraz promowanie Budki Suflera i Urszuli; uznawany za największego kolekcjonera płyt winylowych we wschodniej Polsce.

Ciekawostki

Był honorowym członkiem Fan Clubu The Beatles w Lublinie - Reaktywacja (1983–2019).
Największy kolekcjoner płyt winylowych we wschodniej Polsce.

Udostępnij